Natalie Weiss – Breaking Down the Riffs, seria która wzbogaci Wasz styl


Riffs and runs, ornamenty, melizmaty to określenia na te bardzo modne obecnie wokalizy, których nigdy nie chciało mi się uczyć, a nie da się ukryć, że jest to nieodzowna część muzycznych wykonów w stylu r’n’b, soul, gospel, pop itd. Znani wykonawcy prześcigają się w swoim kunszcie riffs and runs, można by ich nazwiska wymieniać bez końca, bez końca też można by te melizmaty powtarzać i tworzyć własne wersje. Niektórzy mają naturalną sposobność do szybkiego wysłuchania tych skomplikowanych zestawów, a inni (czytaj autorka tekstu) muszą nad tym siedzieć i swoje braki niestety nadrobić.

Jeśli chcesz rzetelnie te style reprezentować to ozdobniki muszą występować bez dwóch zdań! 😉

Oczywiście istnieje wiele kursów wokalnych, które próbują nauczyć riffs and runs i recenzje takowych będę na blogu zamieszczać. W sumie dobrze, że dla mnie to do tej pory „nie odkryty ląd”, więc mam nadzieję że moja ocena będzie wiarygodna.

Przygodę moją i waszą zacznę od recenzji serii kursów Natalie Weiss – Breaking Down The Riffs.

Jest to bardzo precyzyjnie przygotowany materiał video, w którym Natalie uczy znajomych wokalistów trudnych zestawów nut. Nie rzadko są to znane melizmaty, które w swoich coverach skrzętnie pomijamy po prostu z czystego lenistwa, a ona rozbija je na mniejsze, łatwiejsze sekcje i poświęca czas, aby nas łatwo nauczyć. Dobre ozdobniki to zestaw precyzyjnie szybko zaśpiewanych dźwięków w nieszablonowych zestawieniach stąd są trudne dla naszego ucha, a czasem i dla głosu jeśli nasza technika jeszcze jest na etapie szlifowania.

Materiał ma ponad 30 odcinków, jest bardzo ładnie nakręcony, dostępny, zabawny, edukuje i do tego za darmo. Warto, więc się z nim zapoznać. Szczerze polecam oraz życzę Wam dobrej zabawy.

P.s Natalie Weiss to fantastyczna wokalistka ze świetną kontrolą głosu od łagodnego brzmienia do fantastycznego beltu ze skalą stąd do nieba. Polecam poszperać na jej kanale YouTube.

Kurs jak opanować riffs and run w „Halo” Beyonce.

 

 

Mój ulubiony cover piosenki „Frozen” w wykonaniu Natalie.

Facebook Comments